Do wykonania świetnych zdjęć portretowych nie jest niezbędne profesjonalne studio fotograficzne i ogromne nakłady finansowe. Nawet przy stosunkowo niewielkim budżecie można zorganizować w domowych warunkach studio portretowe, które pozwoli eksperymentować, uczyć się i tworzyć dobre fotografie.
Stworzenie profesjonalnego studia fotograficznego to wydatek nawet rzędu kilkuset tysięcy. Jednak tak na prawdę niewielu fotografujących potrzebuje takiego studia. Koszt mini studia na własne potrzeby wynosi właściwie tyle ile zechcemy w nie zainwestować. Warunek konieczny to pomieszczenie, gdzie moglibyśmy zorganizować takie studio.
Jakie pomieszczenie najlepiej wybrać do urządzenia studia? Generalnie obowiązuje tu zasada: Im większe tym lepsze. Większa przestrzeń pozwoli nam na większe odejście od fotografowanego obiektu (możemy dzięki temu używać obiektywów o dłuższej ogniskowej), oraz da większą swobodę w ustawianiu świateł. Najlepiej gdyby ściany i sufit miały kolor biały, szary bądź czarny. Inne barwy będą miały wpływ na barwę odbitego od nich światła. Nie można też zapomnieć o źródle prądu. Przy urządzaniu studia fotograficznego nie zapomnij również o zwykłym oświetleniu, będzie ono potrzebne tak jak w innym pomieszczeniach, nie wyobrażam sobie ustawiania lamp po ciemku.
Aparat fotograficzny
Najlepiej wybierz aparat, który posiada ustawienia manualne (tryb M), preselekcje przysłony (A/Av), preselekcje czasu (S/Tv). Kupno lustrzanki nie jest niezbędne.
Oświetlenie
Masz różne możliwości, to co wybierzesz zależy przede wszystkim od tego ile jesteś w stanie na nie wydać, oraz jakie masz oczekiwania.
– Żarówki błyskowe
Koszt zakupu jednej żarówki błsykowej o mocy 45Ws to około 50-60zł (w sprzedaży są również dostępne żarówki o większej mocy, jednak w przypadku małego studia domowego wystarczy Ci 45Ws). Musisz jeszcze liczyć się z dodatkowym kosztem zakupu oprawek koszt około 20-30zł.
Wadą żarówek błyskowych jest brak możliwości regulacji mocy błysku.
– Proste lampy błyskowe
Jeżeli jesteś w stanie wydać nieco więcej zainwestuj w proste lampy błyskowe o niezbyt dużej mocy (np. 125-160Ws). Zwróć uwagę czy moc lampy jest regulowana. Koszt takiej prostej lampy to około 200-300zł.
– Halogeny/lampki
Dla pasjonatów hand made i kombinowania sprawdzają się również lampy halogenowe (dostępne w sklepach budowlanyh, do kupienia nawet za 20zł), albo zwyczajne lampki nocne. Ja jednak nie jestem zwolenniczką ich stosowania, ponieważ wydzielają bardzo dużo ciepła, ich światło ma zbyt ciepłą barwę. Fotografowanie w ich świetle jest niekomfortowe (przede wszystkim dla modelki/modela).
Ilość lamp zależy od Ciebie, oczywiście minimum to jedna lampa. Na początek polecam zakup 3 lamp (daje to większe możliwości eksperymentowania).
Akcesoria
– Statywy oświetleniowe
Koszt zakupu jednego prostego statywu to około 40zł (na początek wystarczą).
– Akcesoria modyfikujące światło
Na początek polecam użyć białe parasolki (jest to najtańsza opcja), które rozproszą światło, dzięki czemu będzie ono przyjemniejsze dla oka. Koszt zakupu jednej parasolki to 10-20zł.
– Tło fotograficzne
Jako tło fotograficzne możesz wykorzystać białą ścianę, prześcieradło, materiał.
– Blenda
Warto też zakupić chociaż jedną blendę. Koszt małej blendy biało-srebrnej to około 20zł. Blendę możesz samodzielnie wykonać np. z białego kartonu.
– Akcesoria synchronizacyjne
Do wyzwalania lamp błyskowych możesz użyć nawet lampy błyskowej wbudowanej w aparacie (dodatkowo niektóre aparaty posiadają funkcję komunikacji z lampami błyskowymi). Warto jednak zainwestować chociaż w kabelek synchronizacyjny, kosztuje on niecałe 20zł.
– Pamiętaj też o zakupie przedłużacza, na pewno się przyda 🙂
Dodaj komentarz