W dniu 10 lutego 2018 roku swoją premierę ma przewodnik „Szlakiem praskich kapliczek” wydawnictwa Skarpa Warszawska. Autorami publikacji są: Adrian Gajewski, Karolina Głowacka, Grzegorz Krawczak
Książka już na okładce zdradza nam formę publikacji, a mianowicie jest to „cykl ilustrowanych spacerów”. To co mnie zaskoczyło od razu po otwarciu książki to, że publikacja jest wydrukowana na zwyczajnym papierze, a zdjęcia są czarno-białe, wiadomo ich jakość jest obniżona przez taką formę wydruku. Mi mocno przeszkadza ta „szarość” książki. Praskie kapliczki są niesamowicie różnorodne, kolorowe, a tu przez to, że straciły kolor wywierają przygnębiające wrażenie. No ale domyślam się, że miał to być w miarę niedrogi przewodnik, a nie album fotograficzny i stąd zapadła taka decyzja. Okładka jest przyzwoita, nieco grubsza, pokryta błyszczącą folią, więc jak spadnie kropla deszczu na okładkę powinna się dać wytrzeć. Na marginesie cena regularna to 39,99 zł, jednak w chwili obecnej w Klawej Księgarni obowiązuje zniżka -30 %.
Na pierwszej stronie po stronie tytułowej znajduje się „Słowo od Burmistrza” Wojciecha Zabłockiego, który objął Patronat Honorowy. Taki wstęp po prostu.
Pierwszy rozdział nosi tytuł „Geneza praskiej mozaiki kulturowej”, w niej autorzy przybliżają czytelnikowi zarys historii Pragi. W drugim rozdziale „Historia praskich kapliczek” poruszony jest temat zarówno ogólnej historii kapliczek, jak i nieco przybliżone są historie wybranych praskich kapliczek.
Dalsza część została podzielona na spacery po: Starej Pradze, Szmulowiźnie i Michałowie, Nowej Pradze. Plusem jest załączona do każdego spaceru mapka z zaznaczonymi lokalizacjami. Łącznie opisanych jest 89 kapliczek. Czy to wszystkie przyznam nie wiem, nie chcę mi się tego sprawdzać 😛 Każda kapliczka ma zdjęcie i króciutki opis (jeśli ktoś się spodziewa odkrycia w tej publikacji dokładniejszych historii kapliczek to raczej będzie zawiedziony, w notce zawarty jest zwykle opis jak wygląda kapliczka, czasem zdarza się jakaś ciekawostka związana z kapliczką lub 1-2 zdania o historii miejsca w którym się znajduje (wydaje mi się, że informacje te łatwo znaleźć w internecie).
W praktyce jest to coś na styl takiej mapki czy spisu praskich kapliczek, którą zrobiłam jakiś czas temu https://napradze.waw.pl/praskie-kapliczki/mapa-praskich-kapliczek/ ale ubranej w formę przewodnika z ilustracjami.
Mminusem publikacji jest brak spisu treści. Rozdziałów na szczęście nie jest dużo, więc nie powinno to stanowić dużego problemu. Drugim już bardziej poważnym minusem jest brak bibliografii, nie ma jakiejkolwiek wzmianki skąd autorzy zaczerpnęli zawarte w książce informacje.
Osobie zielonej w kwestii praskich kapliczek raczej poleciłabym tą publikację, będzie to podręczny przewodnik do odnajdywania kapliczek i odkrywania ich historii na własną rękę. Jeśli ktoś szuka ściągi do własnych poszukiwań to na pewno ta publikacja będzie pomocna (równie pomocna może być moja lista bądź mapa kapliczek, którą znajdziecie na mojej stronie).
Według mnie nadal najlepszą publikacją jaka do tej pory się ukazała, związaną z praskimi kapliczkami pozostaje książka Magdaleny Stopy „Warszawskie kapliczki”. Mi osobiście bardziej odpowiada tamta forma publikacji, no i sporo więcej można tam znaleźć historii samych kapliczek (w tym praskich).
PS Recenzja nie jest sponsorowana.
Dodaj komentarz